Questing


Zapraszamy na wyprawy odkrywców na Bursztynowym Szlaku Greenways

 

Publikacja Bankowego Towarzystwa Rowerowego w Nałęczowie pn. „Wyprawy odkrywców po skarb na Bursztynowym Szlaku Greenways” jest wyjątkowym wydawnictwem i niezwykłym przewodnikiem turystycznym po urokliwych zakątkach nadwiślańskiego trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny -Nałęczów - Puławy oraz po jego najbliższych okolicach. Przede wszystkim dlatego, że jest to pierwszy w Polsce zbiór tak wielu wypraw odkrywców (Questów) skoncentrowanych na tak niewielkim obszarze. Tworzą one sieć turystycznych atrakcji, która jako całość, bez względu na porę roku i pogodę, staje się oryginalną ofertą kilkudniowego wypoczynku dla gości odwiedzających Lubelszczyznę.

Wydawnictwo jest także niezwykłym przewodnikiem, ponieważ swoimi wierszowanymi opowieściami odkrywa przed turystą miejsca i ludzi, o których w „tradycyjnych” przewodnikach pisze się niewiele lub wcale. Staje się zaproszeniem na wyprawę po nieoznakowanym szlaku, podczas której turysta ma odnaleźć hasło i skarb. Wyprawa angażuje poszukiwacza skarbu, bawi i edukuje.


Publikacja składa się z 15 wypraw w 10 miejscowościach – w tych bardziej znanych turystom jak Nałęczów, Janowiec czy Wojciechów, jak i w takich, które jeszcze nie znalazły swojego stałego miejsca na turystycznych szlakach (np. Celejów, Gołąb, Klementowice, Zabłocie). Należy mieć nadzieję, że dzięki Questom te mniej znane miejscowości staną się niebawem celem wypraw wielu turystów z różnych stron Polski.


Adresatem tej książki jest turysta w każdym wieku, który pieszo lub rowerem chce za pomocą Questu poznać dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze lub urokliwe krajobrazy nieodkrytych dotychczas miejsc na Lubelszczyźnie. Jest ona także adresowana do mieszkańców miejscowości, o których opowiadają Questy zamieszczone w niniejszej publikacji, a zwłaszcza do dzieci, młodzieży i ich nauczycieli, dla których wyprawa po skarb może stać się nie tylko zabawą, ale także wspomagającym narzędziem edukacyjnym, umożliwiającym poznanie historii swojej małej ojczyzny.


I jeszcze kilka słów o autorach tej książki. Ich imiona i nazwiska można znaleźć pod każdym Questem. Są nimi zwykli mieszkańcy niewielkich miejscowości, dla których tworzenie wypraw odkrywców stało się społeczną pracą dla swojej małej ojczyzny, promowaniem jej dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Dla niektórych autorów Questy stały się prawdziwą pasją, którą dzielą się z innymi podczas warsztatów, na których powstają kolejne wyprawy. Co lokalni pasjonaci sądzą o questingu, możemy przeczytać w dalszej części tego wydawnictwa.


Niniejsza publikacja nie jest zamkniętą listą Questów z obszaru nadwiślańskiego trójkąta turystycznego. Jest to zbiór pierwszych 15 wypraw odkrywców opracowanych dla tego subregionu. Nowe wyprawy cały czas powstają i będą na bieżąco udostępniane turystom w formie ulotki na stronach internetowych: WWW.zielonypierscien.pl oraz WWW.bestquest.pl
Na koniec jeszcze jedna uwaga. Jeśli nie znalazłeś Skarbu, prosimy o zgłoszenie tego Opiekunowi wyprawy. Na każdej wyprawie Skarb na pewno jest! Wyprawy odkrywców ulegają zmianom, są aktualizowane i uatrakcyjniane. Dlatego przed wyprawą prosimy o odwiedzenie w/w stron i pobranie aktualnej ulotki Questu.
Zbigniew Pacholik, prezes Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” w Nałęczowie
Questing – odkrywanie dziedzictwa miejsca przez aktywną zabawę

Jest wiele sposobów prezentacji, udostępniania i interpretacji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Wszystkie one mogą być wykorzystywane zarówno w edukacji regionalnej jak i przy tworzeniu atrakcji turystycznych, w tym szlaków czy ekomuzeów. Jedną z ciekawszych i zyskującą na popularności metodą jest questing – odkrywanie dziedzictwa miejsca – metoda polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, które można zwiedzać podążając za informacjami, zawartymi w pisanych wierszem wskazówkach. Quest, czyli to co powstaje w wyniku zastosowania metody, to forma aktywnego zwiedzania miejsca poprzez zabawę w poszukiwanie skarbu, do którego prowadzą wierszowane zagadki.


Quest prowadzi po różnych miejscach na szlaku, a informacja o lokalizacji każdego kolejnego punktu zawarta jest we wskazówce, stanowiącej rozwiązanie zagadki i wyszukanie w terenie miejsca, które pasuje do tego rozwiązania – może to być na przykład grupa pięciu drzew, albo liczba, która jest datą powstania jakiegoś budynku, rzeźba w terenie czy specyficzny detal architektoniczny. Na końcu szlaku umieszczona jest skrzyneczka – skarb, w której znajduje się pieczątka, potwierdzająca przebycie całej trasy i odgadnięcie hasła do ostatecznego odkrycia skarbu. W USA, gdzie powstała ta koncepcja odkrywania walorów przyrody i dziedzictwa, często porównywana jest do poszukiwania skarbów. W Polsce najbliższa jest harcerskiej zabawie w podchody – choć jej celem jest nie tylko zdobycie sprawności i wykazanie się pomysłowością przy rozwiązywaniu zadań – ale przede wszystkim odkrycie wyjątkowości danego miejsca. Specjaliści – Delia Clark i Steven Glazer1 twierdzą, że „najlepsze questy potrafią uchwycić i oddać ducha miejsca. Oddanie ducha miejsca wymaga jednak, abyśmy istotę miejsca odkryli poprzez własne doświadczenie czy przeżycie czegoś wyjątkowego. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha miejsca, musimy się nauczyć jak dostrzegać szczegóły – i odkrywać ukryte historie”. Quest to opowieść o miejscu i ludziach, którą sami odkrywamy i poznajemy, prowadzeni poetycką narracją.


Głównym celem tworzenia questów jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe miejsca, ludzi i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. Ważne jest odkrycie niezwykłego charakteru przestrzeni, w której się żyje – genius loci, poprzez zwrócenie uwagi na, często z pozoru zupełnie zwyczajne, codziennie spotykane miejsca i dostrzeżenie w nich wyjątkowości, wartości i magii. W efekcie Quest to zaproszenie a także propozycja aktywnego i wciągającego sposobu poznawania i zwiedzania miejsca ze zwróceniem uwagi na to co szczególnie wartościowe i piękne, a często niedostrzegane zarówno przez mieszkańców jak i turystów.
Tworzenie questów jest odkrywcze i atrakcyjne dla ich twórców – pozwala na lepsze poznanie miejsca, w którym się mieszka, dostrzeżenie jego walorów, poznanie historii, zrozumienie jak zmieniało się w czasie i w jakim kierunku się rozwija. Ważny jest sam proces, przeprowadzenie go uważnie, bez pośpiechu, poświęcając odpowiednią ilość czasu na każdy jego etap. Decyduje to o jakości questu i o jego znaczeniu dla lokalnej społeczności. W USA, gdzie questing jest popularną metodą edukacji regionalnej i sposobem na zwiedzanie, są regiony, które wyspecjalizowały się w rozwijaniu sieci questów. Dobrym przykładem jest Program „Valley Quest”, w ramach którego powstało ponad 160 questów na obszarze obejmującym 50 miasteczek w dolinie rzeki Connecticut w stanie Vermont i New Hampshire2. Questing to sztuka odnajdywania wyjątkowości w rzeczach pozornie zwykłych.


Do Polski metodyka questingu trafiła wraz z jej twórcą i światowym ekspertem ze Stanów Zjednoczonych, Stevenem Glazerem, Dyrektorem Programu The Valley Quest (www.vitalcommunities.org), który przyjechał na moje osobiste zaproszenie i dzięki wsparciu amerykańsko-kanadyjskiej organizacji Quebec-Labrador Foundation – Atlantic Center for the Environment w roku 2008. Pierwsze warsztaty odbyły się na Dolnym Śląsku w miejscowości Dziewin i stopniowo wraz z kolejnymi wizytami Stevena Glazera i rosnącą grupą wielbicieli questingu sieć questów zaczyna coraz mocniej oplatać całą Polskę. Obecnie jedną z prężnie rozwijających tę metodykę organizacji w Polsce jest Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA (www.mila.org.pl), współpracująca na co dzień ze Stevenem Glazerem,  a więcej informacji o samej metodzie i questach w Polsce, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych ich odwiedzeniem, można znaleźć na stronie www.bestquest.pl.


Na Lubelszczyznę questing dotarł dość szybko. Pierwszy quest powstał w Nałęczowie już w 2010 roku i był tworzony zgodnie z metodyką the Valley Quest, której autorem jest Steven Glazer. Zresztą autor metody miał w roku 2012 okazję do osobistej ewaluacji nałęczowskiego questu z grupą uczestników międzynarodowej konferencji na temat Zielonych Szlaków Greenways i quest został udoskonalony. Od tego czasu na obszarze działania Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” powstało kilkanaście wypraw odkrywców. Wśród nich znalazł się też quest „Janowiec – historie z widokiem”, który powstał jako efekt szkolenia zorganizowanego przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych, podczas którego grupa wielbicieli questingu kształciła się u samego mistrza.
Barbara Kazior, prezes Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA

 

 

Pliki do pobrania:

Lokalni twórcy i miłośnicy Questingu o swoim doświadczeniu z Questami ...

Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska, redaktor „Głosu Nałęczowa:

Dla mnie questing jest absolutnym zaprzeczeniem wszystkich grzechów, jakie ciążą na współczesnych organizatorach turystyki, z jednej strony uciekających od krajoznawstwa w stronę wszelkich atrakcji, mających zadowolić turystę, z drugiej epatujących nadmiernym dydaktyzmem w wykonaniu nauczycieli i przewodników. Najłatwiej przekonać się o tym, siedząc w majowy lub czerwcowy dzień na ławeczce w...więcej »

Imieniny:


all rights reserved © narowerach.turystyka.pl

Realizacja: evosoft

Odwiedzający: 28819


OK

OK

OK