Markuszów


Pomnik poety Jana Pocka w Markuszowie Pomnik poety Jana Pocka w Markuszowie

Kościół Św. Ducha wraz z kapliczką Kościół Św. Ducha wraz z kapliczką

Odwiedzając Markuszów warto zwiedzić pochodzący z II połowy XVII w. barokowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca w Markuszowie wraz z dzwonnicą i XVIII wieczną plebanią. Kościół konsekrowany w 1690 r. - powstał z fundacji braci Jana i Andrzeja Firlejów. Przy kościele znajduje się dzwonnica z 1862 r.. Na zachód od kościoła znajduje się zabytkowa barokowa plebania z 1780 r.


Pod kościołem parafialnym rozpoczynają się dwa szlaki rowerowe, przebiegające przez najciekawsze zakątki południowej i północnej części gminy oraz przez tereny do niej przyległe. Pierwszy z nich (żółty) nazwany „W Krainie Jana Pocka” prowadzi przez najbardziej malownicze zakątki południowej części gminy i jej okolice. Drugi (niebieski) – północny szlak, przebiega przez Obszar Chronionego Krajobrazu „Kozi Bór” - nad jeziorami Rejowiec i Duży Ług. Turysta na szlakach ma możliwość podziwiania przepięknych widoków, obcowania z naturą oraz poznawania miejsc, w których żył io których pisał jeden z najwybitniejszych poetów ludowych Jan Pocek.
Po południowej stronie kościoła parafialnego warto zwrócić uwagę na prywatne obserwatorium astronomiczne.


W centrum Markuszowa na skwerze znajduje się miejsce przyjazne rowerom. Tutaj turysta może wykonać pamiątkową fotografię na rzeźbie roweru - tandemu, skorzystać z rowerowej apteczki, zaplanować dalszą podróż oraz zobaczyć pomnik poety Jana Pocka.
Warto także rozwiązać quest- wyprawę odkrywców pt. „Markuszów Sobieskiego”, który odkryje przed nami wiele tajemnic Markuszowa. Jest on dostępny na stronie www.markuszow.pl.


Ciekawy i godny obejrzenia jest unikalny kościół poszpitalny pod wezwaniem św. Ducha w Markuszowie w stylu renesansu lubelskiego, wraz z dzwonnicą i kapliczką z herbami Lewart z początku XVII w.. Kościół został wzniesiony z fundacji Gertrudy z Opalińskich Firlejowej w latach 1608-09. Budowniczym był znany lubelski murator włoskiego pochodzenia Piotr Durie. Obok kościoła znajduje się obelisk z 1925 r.


W południowo-wschodniej części Markuszowa można zobaczyć pozostałości dawnego cmentarza żydowskiego. Tzw. „nowy cmentarz żydowski” w Markuszowie został założony na początku XIX wieku i funkcjonował aż do 1942 r.. Na cmentarzu można jeszcze dziś odnaleźć kilka nagrobków. Znacznie więcej jest powalonych i przykrytych warstwą ziemi.


Nieopodal północnego wejścia na teren kościoła - stoi kapliczka z 1908 r. postawiona przez katolików, gdy na terenie parafii zaczął rozwijać się ruch mariawicki. Z tym ruchem związany jest także interesujący drewniany kościół starokatolickiej parafii mariawitów pod wezwaniem Przenajświętszego Sakramentu w pobliskich Łanach z 1907 roku.

Imieniny:


all rights reserved © narowerach.turystyka.pl

Realizacja: evosoft

Odwiedzający: 28816


OK

OK

OK